SPECIALISTA NA EXOTIKU A EUROVÍKENDY

Helsinky

Helsinky jsou hlavním a zároveň nejlidnatějším městem Finska. Toto jedinečné přímořské město patří k nejvíce průmyslovým a bohatým místům ve Finsku. Helsinky Vás nadchnou nejen jedinečnou atmosférou ale také svými malými ostrůvky, zálivy a členitým pobřežím, kterými jsou tvořeny.  V roce 2000 se staly také Městem kultury, což dokazuje fakt, že zde najdete přes 40 muzeí a několik desítek galerií. Helsinky jsou také dobře známé bývalou námořní pevností Suomenllina, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Více

Třetina města nabízí krásnou přírodu, jako například Central Park, který je vhodný jak pro outdoorové sporty, tak pro relaxaci. Finsko je známé pro svou tradiční finskou saunu, proto můžete navštívit historickou veřejnou Kotihajrun saunu ve čtvrti Kallio. 
Pokud se rozhodnete procestovat Helsinky, určitě se Vám vyplatí zakoupit si Helsinki Card. Díky této kartě máte zdarma vstupy na nejznámější památky a atrakce, bezplatné cestování hromadnou dopravou a lodí a také možnost vyhlídkové jízdy po městě. Kartu si můžete zakoupit na 24, 48 nebo 72 hodin.

 

LETENKY

S výběrem letů do Helsinek Vám rádi poradíme. 

Rezervovat svůj let můžete přímo zde. Máte-li jakékoliv specifické požadavky, kontaktujte nás na mailu nebo nám zavolejte na bezplatnou linku 800 800 600.

 

POČASÍ

I přesto, že Finsko leží na severu, má mírné klimatické podmínky. Léto je zde prosluněné a teplé, avšak zimy jsou tu velice studené a nelítostné.  Počasí a teploty se zde mohou rychle měnit, především v zimě. Proto je dobré být na to připraven. V létě teploty dosahují až 30°C a nejteplejším měsícem je červenec. Průměrné teploty v červenci jsou okolo 17°C a v únoru -5°C.


ÚŘEDNÍ JAZYK A MĚNA


Finsko má dva úřední jazyky, a to finštinu a švédštinu, vše je proto psáno ve dvou jazycích. Ve Finsku se dobře domluvíte anglicky a rusky. Oficiální měnou je zde Euro. 


DOBA LETU


Doba letu z Prahy do Helsinek trvá přibližně 2 hodiny. 
 

JÍDLO A PITÍ

 

Finská kuchyně není vysoce originální, ale její silnou stránkou je jednoduchost a čerstvost surovin. Finové hodně konzumují ryby a umějí je velice dobře připravit. Ve finské kuchyni najdete mnoho prvků ze švédské a ruské kuchyně. Základem jídla jsou polévky, většinou rybí, zeleninové nebo houbové. Tradiční finské hlavní jídlo je například Palapaisti, což je dušené hovězí maso s mrkví, zahuštěné smetanou a okořeněné bílým pepřem. Ve Finsku je také velmi populární ruský pokrm Stroganov. Dále to jsou masové kuličky Lihapullat podávané například s hořčičnou omáčkou. 
Finové mají velice rádi kávu a většinou pijí filtrovanou kávu s mlékem či bez mléka. Rádi si vychutnají kávu po jídle nebo při jakékoliv další příležitosti dne. Ke kávě můžete ochutnat některé z finských dezertů jako například Laskiaispulla, což je sladké pečivo s mandlovým krémem uvnitř. 
Finsko je vyhlášené svoji vodkou, především značkami Finlandia a Koskenkorva. Ochutnat můžete také jejich tradiční jalovcové pivo sahti nebo domácí nealkoholické pivo kotikalja. 

 

 

PAMÁTKY

V centru města stojí za to navštívit Senátní náměstí, které je tvořeno převážně budovami z 19. století. Náměstí je samo o sobě kouzelné a naleznete zde krásné architektonické památky. Dominantou náměstí je bílá neoklasická katedrála (Suurkirkko), která Vás jistě upoutá. Zajímavým kouskem je socha Alexandra II. umístěná před katedrálou. Celé náměstí je ohraničeno Vládním palácem, Helsinskou univerzitou a Univerzitní knihovnou. 
Bezpochyby jednou z nejnavštěvovanějších památek je bývalá námořní pevnost Suomenllina, která je zapsána na seznamu UNESCO a patří k jedné z největších pevností na světě. Suomenllina se rozkládá na osmi ostrovech a celkové ploše zhruba 80 ha. V celém komplexu naleznete barevné domečky, kostel, školu, kavárnu a restaurace. V dnešní době zde žijí stálí obyvatelé. K pevnosti se dostanete jedině lodí z přístavu.  
Jedinečnou podívanou Vám připraví Skalní kostel (Temppeliaukio kirkko), který je vystavěn přímo ve skále. V Helsinkách panuje mnoho názorů na tuto stavbu, ovšem ročně ji navštíví několik set tisíc lidí. V kostele probíhají evangelické bohoslužby a díky skvělé akustice také koncerty. 

 

Helsinky