SPECIALISTA NA EXOTIKU A EUROVÍKENDY

Istanbul

Brána Orientu - město, které se rozkládá na dvou kontinentech spojených visutým mostem je městem císařů a sultánů, krásných mešit a paláců, úchvatných památek, ale také nákupů na Grand Bazaar - Velkém bazaru. Neopakovatelná atmosféra orientu na vás dýchá z každého koutu. Istanbul je město mnoha jmen jako například Byzantion, Konstantinopol nebo Cařihrad, ale také mnoha národností a rozličných kultur.

Více

Jiné takové město byste na světě jen těžko hledali. Vedle sebe se tu staletí prolínají dvě náboženství - křesťanství a islám. Istanbul je z mnoha důvodů hlavním centrem moderního Turecka. Nejznámější památky města jsou relativně blízko u sebe – to nejzajímavější ve čtvrti Sultanahmet, a tak mnohdy ani není potřeba využít veřejnou dopravu.

Chcete-li se podívat do Istanbulu již teď, prohlédněte si naši fotogalerii.Letenky Istanbul

Levné letenky do Istanbulu Vám rádi zajistíme například se společností Turkish Airlines. Ti Vám mohou nabídnout přímé lety do Istanbulu. Ale v nabídce jsou i další možnosti letů. Tu nejlevnější letenku Vám rádi pomůžeme vybrat. Rezervovat svůj let můžete přímo zde. Máte-li jakékoliv specifické požadavky, kontaktujte nás na mailu nebo nám zavolejte na bezplatnou linku 800 800 600.

Chcete-li se podívat do Istanbulu již teď, prohlédněte si naši fotogalerii nebo si rovnou vyberte z naší nabídky rozdělené do 4 kategorií níže a objednejte si nezávazně svůj pobyt snů.

Informace o Istanbulu

Hlavní a největší turecké město se rozkládá na části Evropy a Asie. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor. V evropské části se nachází většina významných památek z dob byzantské říše a také historické centrum města, původem ještě z dob římské říše. Bospor je strategická mořská úžina a zároveň velmi využívaná. Hloubka tohoto průlivu činí 118 m, dlouhý je 32 km. Tento průlivu spojuje Černé moře s Marmarským. Podle pověsti přepluli Bospor jako první Argonauti hledající zlaté rouno.

Podnebí a počasí

V Istanbulu jsou letní teploty kolem 30°C, v zimě bývá spíš deštivo a mírně nad nebo pod 0°C. Ideální doba k poznávání města je na jaře na podzim, kdy se průměrné teploty pohybují okolo 20°C.

Vstupní formality a víza

Čeští občané nemají vízovou povinnost při cestě do Turecka.

Očkování a lékařská péče

Mezi Českou republikou a Tureckem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto se turistům před odjezdem velmi důrazně doporučuje uzavřít pojištění v České republice pro cestu do zahraničí, a předejít tak nepříjemnostem. Turisté jsou ošetřováni v soukromých nemocnicích. Lékařská péče je zde na výborné úrovni.

Úřední jazyk

Úředním jazykem je turečtina. V Istanbulu, jako v kosmopolitním městě se běžně domluvíte anglicky, v menší míře i německy.

Měna, směnárny, bankomaty

Oficiální měnou je Nová turecká lira (1 YTL = 15 Kč). Na některých místech je možné platit také v EUR nebo USD. Kreditní karty a šeky jsou ve většině lepších podniků akceptovány. Peníze vyměníte v bance (bývají zavřené přes víkendy), na poště, v hotelu nebo v cestovních agenturách. Bankomaty jsou časté, ale vydají vám hotovost pouze v lirách. Ve většině států Evropy nejsou liry volně směnitelné, proto se doporučuje směnit jenom potřebnou částku.

Časový posun

+1 hodina oproti středoevropskému času

Nápoje a pokrmy

Turecká kuchyně je velmi bohatá a pestrá, ale přitom jednoduchá. Vše je zde čerstvé a kvalitní. Mezi typická tradiční turecká jídla patří:

Pilaf nebo také pilay – základ jídla obsahuje rýži nebo pšenici osmaženou na oleji a pak uvařenou v kořeněném vývaru. Dále směs obsahuje maso, zeleninu, ovoce a koření.

Kebab – typické jídlo Turecka, známé po celém světě. Připravuje se podobně jako známější řecký gyros – marinované maso se pomalu opéká na vysoké svislé tyči a pak postupně okrajuje na tenké plátky. Podává se se zeleninou a jogurtovou omáčkou.

Köfte – kuličky z mletého masa, většinou jehněčího nebo hovězího, výrazně okořeněné a smíchané s cibulí.

Nápoje

Nejoblíbenějším tureckým nápojem je velmi silný černý čaj podávaný v typických malých sklenicích ve tvaru tulipánu. Velmi populární je také Ayran - kyselý chladný nápoj vyrobený z jogurtu, vody a špetky soli. Místo vody se někdy používá okurková šťáva a k dochucení česnek. V Turecku se také často pijí různé druhy čerstvě vymačkaných šťáv z citrusů nebo mrkve, dále se můžete setkat s banánovým mlékem nebo kyselým jablečným džusem.

V Turecku najdeme i výborná suchá vína, bílá i červená, které skvěle doplňují tureckou kuchyni. Mezi nejznámější patří Villa Doluca, Kavakladere Cankaya, Jakut a Dikmen. Turecké piva jsou také chutná, nejčastěji se setkáte se značkami Efes a Tuborg. Nejtypičtějším alkoholickým nápojem v Turecku je raki, je to pálenka vyrobená z anýzu a zkvašených vinných hroznů, pije se s vodou a říká se mu „lví mléko“.

Káva není v Turecku tak oblíbená jako čaj a jak možná tušíte, u nás známou „tureckou kávu“, mletou kávu zalitou vařící vodou, v Turecku vůbec neznají. Káva se připravuje přímo ve speciální konvici - džezva, musí se několikrát odstavit, aby neprošla varem, její příprava je dost složitá, a proto je v restauracích káva poměrně drahá.

Chcete-li se podívat do Istanbulu již teď, prohlédněte si naši fotogalerii nebo si rovnou vyberte z naší nabídky rozdělené do 4 kategorií níže a objednejte si nezávazně svůj pobyt snů.

CO VIDĚT

Pro mnoho turistů je Istanbul prvním setkáním s islámskou a arabskou architekturou v pravém slova smyslu. Zde narazíte na typické turecké mešity doslova na každém rohu. Turecké mešity se vyznačují zaoblenými, vysokými a štíhlými kopulemi. Mezi nevšední zážitky pro Evropana patří návštěva „obyčejné“ mešity mimo turistické centrum a možnost vidět tak muslimy při motlitbě. V Turecku je dovoleno turistům vstoupit do mešity na rozdíl od ostatních islámských zemí.

Nejznámější památky Istanbulu se nacházejí ve čtvrti Sultanahmetu, což se považuje za historické centrum města. Určitě stojí za zmínku dvě nejznámější mešity Sultanahmetova mešita, známá jako Modrá mešita a Hagia Sofia (někdy též Aya Sofia). Ty se nachází proti sobě přes malý park.

Hagia Sofia je monumentální muzeum a byzantská katedrála z 6. století, která byla sídlem patriarchy a po téměř 1000 let se jednalo o největší katedrálu na světě. V 15. století byla přestavěna na mešitu, a proto na ní dodnes můžeme obdivovat štíhlé minarety. Vstupné je poměrně drahé, ale opravdu stojí za to se sem podívat. Uvnitř mešity budete obdivovat skvostně zdobené a velkolepé interiéry s různými křesťanskými světci a mnoha černými ornamenty. Místo působí opravdu monumentálně a magicky.

Modrá mešita je stále „fungující“ mešitou, takže se zde setkáte i s věřícími. Podle toho by se mělo i v mešitě chovat. Je nutné tomu i přizpůsobit oblečení – dlouhé kalhoty, zahalená ramena a vstup bez obuvi. Zajímavostí je 6 minaretů, což je u většiny mešit velmi neobvyklé číslo. Většina mešit má jeden, popř. dva minarety. Modrá mešita je také největší istanbulskou mešitou a jednou z největších na světě.

Gülhane Park – obklopuje Palác Topkapi. Je to hezké, zelené místo s mnoha lavičkami, ideální místo pro nasátí energie před dalším poznáváním města.

Basilika Cisterna – impozantní labyrint podvodních nádrží z 6. století. Nádherně nasvícení prostor, který stojí za to navštívit.

Palác Topkapi – palác,  který byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a rovněž centrem vlády nad celou říší od 15 století po 400 let. Palác byl postaven pro státní příležitosti a pro zábavu panstva. Dnes je přístupný veřejnosti a jeho návštěva Vás rozhodně zaujme. Uvidíte zde velké množství komnat, mincovnu, knihovnu a nádvoří bývalého sultánova sídla, ale také je odsud nádherný výhled na bosporskou úžinu, Marmarské moře a asijskou část města.

Galatská věž - středověký symbol Istanbulu, který prostě musíte vidět. Nachází se na opačném břehu než čtvrť Sultanahmet. K cestě k ní lze použít lanovkové metro – funicular. Nahoru je možné se dostat výtahem a pak už si budete moci vychutnávat neopakovatelné pohledy na staré město a veškeré tamní pamětihodnosti. 

Náměstí Taksim – moderní část města, plná výškových budov, drahých restaurací a značkových obchodů. Třída nezávislosti, která odtud vede, je pěší zónou, po které jezdí pouze historické tramvaje.

Palác Dolmabahce  – nádherný palác, hlavní centrum Osmanské říše v 19. a 20. století, cca 500 metrů od Taksimského náměstí, u břehu bosporské úžiny. Doporučujeme prohlídku s průvodcem, protože má velmi zajímavou historii a interiéry. Jednou ze zajímavostí je, že v centrální hale visí jeden z největších lustrů na světě, který pochází z dílny slavných českých sklářů.

Chcete-li se podívat do Istanbulu již teď, prohlédněte si naši fotogalerii nebo si rovnou vyberte z naší nabídky rozdělené do 4 kategorií níže a objednejte si nezávazně svůj pobyt snů.

Istanbul