SPECIALISTA NA EXOTIKU A EUROVÍKENDY

Řím – divy historie na každém kroku

Forum Romanum

Od začátku fungování nízkonákladových společnosti se některé zájezdy dají pořídit za super ceny. S Kubík Travel jsme se tak vydali na eurovíkend do Říma. Vybrali jsme jeden z prvních květnových termínů, abychom se vyhnuli přeplněným ulicím a měli si možnost užít dovolenou v Římě v klidu. Po příletu jsme se přesunuli vlakem na stanici Termini a odtamtud asi 15 minutovou procházkou do útulného hotelu, který se nacházel na okraji historického centra.

Fontana di Trevi

Počasí nám vyšlo dokonale a my jsme měli možnost celé tři dny procházet centrem Říma a obdivovat monumentální krásy z dávné historie jedné z největších kultur vůbec. S pýchou, ale upřímně, vždy říkám, že Praha je pro mne nejhezčí město Evropy. Od té doby, co jsme byli v Římě, mnohdy ale dodám: „… Je pravda, že Řím je na tom ale podobně.“ Na historickém centru je krásné, že ať jdete, kudy chcete, prakticky za každým druhým rohem na Vás čeká památka, která Vám vyrazí dech.

Řím historické centrum

Dokonce bych Vám možná i doporučil při Vašem pobytu v Římě nechat mapu na hotelu a jen se toulat (samozřejmě, pokud pak najdete cestu zpět k hotelu). Jedině tak se Vám totiž stane, že hledáte místo, kde byste si dali dobrou zmrzlinu, vyjdete z ulice na malinké náměstí a najednou se před Vámi tyčí Pantheon – památka, která na mne zapůsobila snad ze všech nejvíc. Procházeli jsme po mramorové podlaze, koukali na ohromující kopuli a neustále si opakovali: „Jak tohle mohli postavit před více než dvěma tisíci let??!!"

Ostatně podobné otázky si kladete prakticky všude při toulkách Římem. Ať už se procházíte Forem Romanem, Vatikánem, kolem Fontány di Trevi, … Všude cítíte velikost a úctu k těm, kteří Řím budovali.

Řím centrum

S několika kilometry v nohách jsme se stavili v malé restauraci, která na nás působila dostatečně romanticky. Kde jinde bychom se také měli navečeřet, když jsme byli v Římě, že? Menu bylo pouze italsky, a tak jsme každý zabodli prst náhodně tam, kam nám oči sklouzly. Přítelkyně vybrala upřímně řečeno výrazně lépe, ale vzpomněl jsem si na to, že Italové si cení skutečných chutí a nesnaží se je překombinovat kořením a rázem jsem byl spokojenější. Po chvilce jsme zjistili, že na stěnách visí desítky fotek celebrit z celého světa, které byly foceny právě v „naší“ restauraci. Zřejmě jsme tedy skutečně vybrali správně… Možná i díky tomu číšník příliš nechápal, že si nedáme víno (na víno nejsme). Řekli jsme mu, že radši čaj. Rozhlédl se, pokrčil rameny a sundal z poličky dekoraci – krásně vyřezávanou, notně zaprášenou krabičku, ve které byli čaje. Asi jsme byli opravdu první blázni, co si zde dali čaj k večeři.

Řím - Panteón

Řím je skutečně kouzelný. Vše podstatné je v docházkové vzdálenosti, ze všeho čiší vzpomínky a vše Vás uchvacuje. Kamarád mi kdysi řekl, že v městech se člověk cítí krásně, pokud má město co vyprávět a věřte, že naslouchat Římu byste mohli do konce svého života. Proto vřele doporučuji vyrazit alespoň na víkend do Říma, protože jsem si jistý, že nebudete litovat.