Severní Mauricius

mauricius - Vysněná dovolená v Indickém oceánu

V červenci roku 2012 jsme se vydali na naši další exotickou dovolenou. Tentokrát byl naším cílem Mauricius neboli perla Indického oceánu. Mauricius nebo také Mauritius, jak jej mnozí píší, je ostrov vulkanického původu na jižní polokouli cca 800 km na východ od Madagaskaru. Vzhledem k tomu, že byl ostrov objeven Holanďany a v průběhu historie se zde vystřídaly koloniální nadvlády Francie a následně Anglie, má tento stát bohaté kulturní dědictví.

Naše Ubytování

Le Morne Mauricius

Už samotný náš hotel byl v koloniálním stylu a i díky jednání personálu jsme si připadali opravdu jako gentleman a lady v dobách dávno minulých. Ačkoliv je Mauricius „díky“ své samostatnosti ve výrazně horší ekonomické situaci než sousední Réunion – francouzský department, i tak je zde dovolená pro turisty naprosto komfortní. Snad až na situace, kdy jste na obrovském trhu v hlavním městě Port Louis a hledáte záchod… Nicméně veškerá infrastruktura je velmi dobře zajištěná a stále se na ní pracuje. Stravování na Mauriciu jsme měli zařízené formou all inclusive, takže jsme se nemuseli o nic starat a ochutnali jsme tak spoustu místních pochoutek. 

Obyvatelé Mauriciu

Jak je to na Mauriciu s obyvateli? Jedná se o kulturní mix, který se Vám poštěstí vidět jen na málo místech světa v tak klidném prostředí. Žijí tu Kreolové, Indové, Číňané, Francouzi,… a i náboženství je podobně pestré, neboť zde ve zcela nekonfliktním souznění existuje křesťanství, islám, buddhismus i hinduismus. My jsme tak měli perfektní příležitost navštívit svatostánky všech těchto náboženství. Dokonce se nám poštěstilo zúčastnit se příprav hinduistické slavnosti, kam nás přijali a hned i pohostili při naší nenápadné prohlídce jednoho z chrámů.

Lidé na Mauriciu jsou neuvěřitelně přátelští a ochotní. Samozřejmě je třeba brát ohled na obchodnického ducha některých prodejců, speciálně pokud jste na tržišti. Smlouvání je tu oblíbená aktivita, a pokud byste se do vyjednávání nepustili, může se stát, že vás vyjde balíček úžasného koření, šperk či kus oblečení na trojnásobek reálné ceny.

Kam jsme se podívali

Pláž na Mauriciu

Během dvoutýdenního pobytu jsme stihli navštívit snad všechna nejhezčí místa Mauriciu. Naprosto nás uchvátil pohled na vodopád Chamarel, který je součástí velkého parku. Platí se zde vstup a následně projíždíte autem po malé silnici mezi krásnými květinami a dalšími exotickými rostlinami. V rámci parku jsme také navštívili Sedmibarevnou zemi. Co že to přesně je? Jedná se o rozsáhlý kus odhalené půdy, která obsahuje mnoho kovů, jež ji zbarvují do nevídaných barev. Speciálně pak po dešti a ve svitu slunce z barev přechází oči.

Jedním z mnoha dalších bezkonkurenčních zážitků bylo i setkání se lvy. Ne, nepotkali jsme je v divočině, ačkoliv jsme se s nimi byli i po kopcích projít. V safari parku Casela je tato atrakce velmi oblíbená. Nejprve se máte možnost vyfotit se lvy, pohladit je a pak se i vydat na procházku přírodou, kdy vaši skupinu doprovází místní chovatel. Atmosféra mezi takovými šelmami je skutečně dechberoucí.

​Proč právě Mauricius?

A moře? Pohádka!! Čisté, liduprázdné pláže, šnorchlování, malé vlnky, průzračná voda natolik, že prakticky v jakékoliv hloubce, kam doplavete, vidíte na dno, jako byste pod sebou měli jen půl metru. Kombinace rajských pláží, přátelských a sympatických lidí, celoročně příznivé počasí (my jsme na ostrově byli v zimním období a bylo stále kolem 28 °C), památky a přírodní krásy – to vše dělá z ostrova Mauricius destinaci, kam se rozhodně moc rádi vrátíme.