SPECIALISTA NA EXOTIKU A EUROVÍKENDY

Ještěrka Seychely

ráj, kde byli stvořeni Adam a Eva

Seychely hory

 

Seychely jsou souostroví o 115 ostrovech na jižní polokouli. Krása ostrovů je doslova úžasná a my jsme se o tom přesvědčili prakticky hned po výstupu z letadla. Už z letiště totiž vidíte vrcholky hor, které na Seychelách možná mnozí ani nečekají. Chtěla bych zdůraznit, že Seychely jsou skutečně pestrou zemí, kde nejsou jedinou úchvatnou podívanou pláže. Jen co jsme taxíkem vyjeli z letiště, uviděli jsme oceán v barvách, které snad žádná fotografie nemůže zachytit dost věrně. Lidé na Seychelách jsou stejně krásní a přívětiví, jako tamní příroda. S místními obyvateli se domluvíte jak anglicky, tak francouzsky a ať je požádáte prakticky o cokoliv, snad vždy vám vyhoví.

Ostrov Mahé

Poměrně vysoké hory způsobují v odpoledních hodinách na hlavním ostrově, Mahé, oblačnost, která je zdrojem přeháněk a vlhkosti obecně. Díky tomu jsou hory porostlé hustými tropickými lesy a protkány vodopády, jejichž vodu můžete bez obav pít (alespoň tak tomu bylo ještě v době, kdy jsme na ostrov cestovali my s manželem). Podnebí a terén poskytuje perfektní podmínky pro pěstování čaje, který rozhodně doporučuji na Seychelách koupit i jako suvenýr.

Aktivní dovolená

Seychely ořech Coco de mer

Mnozí turisté většinou tráví veškerý čas své dovolené na Seychelách na plážích, které jsou pochopitelně naprosto dokonalé, ale je to dle mého názoru velká škoda. Prochodili jsme prakticky celý ostrov Mahé a La Digue. Mahé má nejvyšší horu vysokou 905 m n. m. a cesta na ní je super zážitkem. Na horu Morne Seychellois se šplháte pralesem a přes velké kameny kompletně zpocení, protože vlhkost v husté vegetaci je snad 100%.

Všude kolem vás slyšíte šustění plazů a hmyzu. Ale není to nepříjemné – žádná hejna komárů, žádné pijavice ani nebezpeční hadi natož pak nějaká větší zvířata. Na Seychelách je naprosto bezpečno. Prakticky jediným nebezpečným tvorem je na souši stonožka, která vám kousnutím může zajistit i pobyt v nemocnici na několik dní. Je ale vzácná a vzhledem ke své délce lidského chodidla ji nepřehlédnete. Pro někoho by možná mohl být „nebezpečný“ všudypřítomný pavouk, který dorůstá až délky 15 cm, ale je hubený – žádná chlupatá příšera. Nebezpečí však představuje pouze ve formě leknutí, protože není jedovatý a na člověka samozřejmě nemá tendenci ani skákat ani nic podobného.

 

Po výstupu na horu se nám naskytl pohled, který opravdu nemá obdoby. Ticho a zvláštní akustika, kterou vytváří okolní mraky, jen podtrhly mystično tohoto místa. Hřebeny hor, černé čedičové skály, tyrkysové moře a azurová obloha, to vše odtud sledujete a skoro zapomínáte úžasem dýchat. 

Zajímavosti

Místní tvrdí, že Seychely jsou místem, kde byl stvořen Adam a Eva a prý na to mají důkaz. Seychelská palma Lodoicea seychelská má totiž plody připomínající tvarem ženské pozadí. Poměrně dobře odpovídá i velikostí, protože tento největší ořech na světě má kolem 15 kg. A k tomu všemu má tato palma ještě samčí plod, který nápadně připomíná mužské partie. To je důkaz Seychelanů o rajském původu ostrova. Za mne je důkazem především příroda. Lépe si totiž neumím ráj představit ani ve snu.